Jeżeli chcesz Mnie naśladować,
To weź swój krzyż na każdy dzień
I chodź ze Mną zbawiać świat kolejny już wiek.

Drodzy Brochowianie,

        Za kilkanaście dni – w środę popielcową, 13. lutego – rozpocznie się okres 40. dniowego przygotowania do świąt paschalnych, czyli tzw. Wielki Post. Rozpoczniemy go w wyjątkowy sposób, bo z rekolekcjami, które trwać będą do 1. Niedzieli Wielkiego Postu, tj. do 17. lutego. Głosił je będzie ks. Oleg Sewastianowicz, białoruski egzorcysta. Już teraz zapraszamy do zaplanowania swego udziału w rekolekcjach.
Spotkania rekolekcyjne odbywać się będą każdego dnia o 7.00; 9.00; 16.30; i o 19.00. Wybór czasu rekolekcji jest oczywiście nieprzypadkowy. Chodzi bowiem o to, by przeżyte rekolekcje pomogły nam celowo zagospodarować cały Wielki Post.

       Wspomniana wyżej wyjątkowość czy szczególność tegorocznego Wielkiego Postu uzasadniona jest jednak przede wszystkim tym, że wezwał nas Ojciec Święty Benedykt XVI, prosząc abyśmy przeżyli bieżący rok, jako Rok Wiary. „Pragniemy – naucza papież – aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją.” (PF 9). Rok Wiary jest zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia się do Pana, jedynego Zbawiciela świata” (PF 6). O Roku  tym również, za swoim poprzednikiem, sługą Bożym Pawłem VI, papież Benedykt XVI mówi, że służyć ma temu, aby „wiara była potwierdzona w sposób «indywidualny i zbiorowy, wolny i świadomy, wewnętrzny i zewnętrzny, pokorny i szczery»”. (…) Aby „w ten sposób cały Kościół mógł zyskać na nowo «wyraźną świadomość swej wiary, aby ją ożywić, oczyścić, aby ją potwierdzić oraz wyznawać»” (PF 4).
 
         Przy okazji, bardzo mocno zachęcam do zapoznania się z treścią Listu Apostolskiego papieża Benedykta XVI, Porta fidei, (PF) mówiącego o trwającym od 11. października 2012, Roku Wiary.
         Każdy Wielki Post, a tegoroczny szczególnie, daje nam sposobność, by podjąć wszelkie możliwe starania, które choćby w maleńkim stopniu dadzą nam możliwość, aby swoją wiarę ożywić, oczyścić, aby ją potwierdzić oraz wyznawać. Ze szczególną troską więc, posługując się narzędziami wielkopostnej drogi a więc: modlitwą, postem i jałmużną, będziemy chcieli przygotować się do uroczystego złożenia wyznania wiary podczas liturgii Wigilii Paschalnej czyli w Wielką Sobotę. To jest co roku szczyt i cel naszej 40. dniowej drogi przygotowania do świąt paschalnych.

      Rok Wiary nie jest jedynym argumentem wezwania do wyjątkowości i szczególności tegorocznego Wielkiego Postu a nawet całego roku. Nie można przecież zapomnieć o innych ważnych okolicznościach wpisujących się w życie Kościoła i Brochowa. Do najważniejszych z nich należą:

ü  przypadająca w tym roku 820. rocznica powstania Brochowaà 05. kwietnia 1193 roku w ogłoszonej na Lateranie bulli papieża Celestyna III znajduje się pierwsza wzmianka o Brochowie;

ü  setna rocznica erygowania Parafii pod wezwaniem Św. Jerzego, męczennika na Brochowie à 01. stycznia 1915 roku, tj. w trzy lata po poświęceniu Brochowskiej świątyni parafialnej, wyłączona została z parafii św. Maurycego we Wrocławiu, samodzielna jednostka administracyjna Kościoła, czyli nasza Parafia na Brochowie;

ü  ważną okolicznością w bieżącym roku będzie też peregrynacja wielkopiątkowego Krzyża błogosławionego papieża Jana Pawła II à w środę popielcową (13. lutego 2013) w Katedrze wrocławskiej rozpocznie się diecezjalna wędrówka wielkopiątkowego Krzyża papieskiego. Do naszej Parafii dotrze on w piątek, 24. maja.
 

          Wszystkie wspomniane okoliczności i uwarunkowania historyczne a na pewno duszpasterskie uzasadniły, aby możliwie najszybciej, tzn. jeszcze w ramach tegorocznego Wielkiego postu i po zakończonych rekolekcjach wielkopostnych, zainaugurować w naszym środowisku Brochowską Peregrynację Relikwii Krzyża Świętego.

          Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Relikwii Krzyża Świętego. A w nasze parafialne życie, zgodnie z drugim (obok św. Jerzego) imieniem Parafii, wpisane jest dumne dzieło Podwyższenia Krzyża Świętego. Trudno więc, aby nie próbować w tym dniu scharakteryzować styl naszego funkcjonowania. A tym bardziej, że nosimy w sercach i pamiętamy to, co – jak swoisty testament – zostawił nam, Polakom, błogosławiony Jan Paweł II:

         Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz”
(Jan Paweł II, Zakopane, Wielka Krokiew, 6. VI. 1997r.)

      Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, - abyście nie podcinali sami tych korzeniu, a których wyrastamy. (…) Proszę was… - abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest „największa”, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.
(Jan Paweł II, Kraków, 9.VI. 1979r.)

 


UWAGA à PROŚBA!

        Zależy nam mocno na szybkim pokonaniu wszystkich formalności związanych z przygotowaniem peregrynacji Relikwii Krzyża Świętego, stąd BARDZO prosimy, aby odpowiedź wraz z decyzją na temat włączenia się Rodziny Waszej do Peregrynacji dotarła do nas najpóźniej do zakończenia rekolekcji wielkopostnych, tzn. do niedzieli, 17. lutego br.
        Można je składać w zakrystii lub w kancelarii oraz „na tacę”. Z góry dziękujemy za każdy serdeczny w tym dziele gest.
        Będziemy także bardzo wdzięczni za wszelkie sugestie, propozycje i inicjatywy w sprawie zagospodarowania naszej parafialnej Peregrynacji Relikwii Krzyża Świętego