Wielki Czwartek

WIELKI CZWARTEK, 17. kwietnia

1. Zgodnie z bardzo starą tradycją Kościoła w Wielki Czwartek zabrania się jakiejkolwiek Mszy bez udziału wiernych.

2. W czasie Mszy celebrowanej w godzinach porannych biskup błogosławi olej chorych i konsekruje krzyżmo. We Mszy Wigilii Paschalnej używa się już nowych olejów, stare oleje należy spalić. Świętym krzyżmem, konsekrowanym przez biskupa, namaszcza się nowo ochrzczonych i naznacza bierzmowanych. Olej chorych pokrzepia tych, którzy zapadli na zdrowiu.


3. Mszę krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa i za znak ścisłej łączności prezbiterów z jego osobą.


4. Po homilii następuje odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Kapłani, którzy koncelebrowali Mszę Krzyżma, mogą celebrować koncelebrować Mszę Wieczerzy Pańskiej.


5. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty nie wolno odprawiać mszy żałobnych, nawet pogrzebowych. W czasie pogrzebu odprawia się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Uczestnikom pogrzebu nie udziela się Komunii św. (Notitić Kogregacji Kultu Bożego 11/1975). Nie wprowadza się pogrzebu do kościoła, gdzie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.


6. Komunii świętej udziela się dzisiaj zasadniczo jedynie w czasie wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej; w godzinach porannych jest ona udzielana tylko tym, którzy nie mają żadnych możliwości uczestniczenia we Mszy wieczornej lub biorą udział we Mszy Krzyżma.


7. Mszę Wieczerzy Pańskiej odprawia się w godzinach wieczornych. Wypada, by koncelebrowali wszyscy obecni kapłani w asyście całej Służby Liturgicznej Ołtarza.

8. Przed Mszą tabernakulum powinno być zupełnie puste i otwarte. Hostie do komunii powinny zostać konsekrowane podczas samej Ofiary. Do konsekracji oprócz hostii do Mszy należy przygotować hostię do wystawienia w Bożym Grobie.


Porządek duszpastersko - liturgiczny
  • 12.00 - Spotkanie Służby Liturgicznej Ołtarza - ministrantów, lektorów, animatorów
    • Dzisiejszy dzień jest świętem patronalnym Służby Liturgicznej Ołtarza. Zapraszamy wszystkich do udziału w świątecznym spotkaniu oraz próbie do liturgii Wieczerzy Pańskiej.

  • 18.00 - LITURGIA WIECZERZY PAŃSKIEJ

         Obecnie w Wielki Czwartek przed południem odprawia się w katedrach jedną Mszę św. koncelebrowaną przez biskupa i kapłanów całej diecezji. W czasie tej Mszy św. kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone w dniu swoich święceń. Biskup konsekruje oleje używane później przy chrzcie, bierzmowaniu, namaszczeniu chorych, święceniach kapłańskich i biskupich, a także przy konsekracji kościoła, ołtarza i dzwonów. Do udziału w tej Mszy św. zaproszona jest służba ołtarza: ministranci, lektorzy, schole.

         Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej jest odprawiana w kościołach parafialnych w godzinach popołudniowych. W czasie śpiewu hymnu Chwała na wysokości grają organy i dzwonią wszystkie dzwony. Od tej chwili aż do Chwała na wysokości we Mszy św. Wigilii Paschalnej używa się kołatek. Po Ewangelii i homilii biskup, naśladując Chrystusa Pana, który przed wieczerzą umył i ucałował nogi Apostołom (por. J 13, 5), umywa nogi dwunastu mężczyznom. Pełnemu wymowy obrzędowi umycia nóg towarzyszy przepiękny śpiew: Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem (J 13, 34).
         Po wspólnej Komunii św. i modlitwie kapłan w uroczystej procesji przenosi Chrystusa Eucharystycznego do ołtarza wystawienia. Kościół zaleca, by ta adoracja trwała do północy. W ten sposób stwarza okazję, aby wyrazić Chrystusowi wdzięczność za ten niewysłowiony dar Jego Miłości.