29.03.2013r.

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
 

 
W dniu dzisiejszym Kościół nie sprawuje Eucharystii. W kościołach są odprawiane jedynie uroczyste liturgie Męki Pańskiej, w czasie których odczytuje się (lub śpiewa) Mękę Pańską według św. Jana oraz adoruje Krzyż, któremu dzisiaj oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu (poprzez klęknięcie).
 
       Zgodnie z kanonami 1251-1252 KPK w dniu dzisiejszym wszystkich obowiązuje post ścisły - post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Osoby między 14. a 18. rokiem życia są zobowiązane jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny zachować nie tylko wstrzemięźliwość, ale również post: trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa - lekkie. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore. Kościół zachęca także do przedłużenia postu i wstrzemięźliwości aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.
         W dniu dzisiejszym jesteśmy wezwani do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego - Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak Wielki Piątek ma być dniem wyciszenia i skupienia.
         Ci, którzy uczestniczą w liturgii Męki Pańskiej, nie odmawiają dzisiaj Nieszporów.
         Dziś rozpoczyna się coroczna Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.
 
 
        W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę, zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół nie sprawuje Eucharystii. Dzisiejsza liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się w ciszy - bez śpiewu na wejście. Kapłan i diakon, ubrani w szaty mszalne koloru czerwonego, udają się do ołtarza, który ma być zupełnie obnażony (bez krzyża, świeczników i obrusów) i po oddaniu mu czci padają na twarz lub klękają. Wszyscy zgromadzeni przez pewien czas modlą się w ciszy.
         Następnie kapłan z posługującymi udaje się na miejsce przewodniczenia. Zwrócony do wiernych odmawia modlitwę.
 
        Zgodnie z wielowiekową tradycją w Wielki Piątek po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji.
W kaplicy Grobu Pańskiego powinien być ołtarz, choćby przenośny, i tabernakulum do przechowania puszek z Najświętszym Sakramentem.
         Monstrancję okrytą białym welonem można wystawić na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza.
        Wszystkie elementy dekoracyjne i światła powinny kierować uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Chrystusa leżącego w grobie. Grób Pański jest wypełniony prawdziwą obecnością Chrystusa.
 
 
  • 7.00 - 17.00 - CIEMNICA - ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
 
  • 15.00 - GODZINA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
 
  • 18.00 - NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ
    • Tuż po zakończeniu nabożeństwa, rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej
 
  • 19.00 - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
 
  • 21.00 - 24.00 - GRÓB PAŃSKI - ADORACJA MŁODYCH
    • Adoracja Pana Jezusa w tzw. Grobie trwać będzie do 24.00;
    • Jutro od 7.00 do 21.00, tj. do Liturgii Wigilii Paschalnej.
 
 
Pamiętaj!
  • Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Zbawiciela;
  • Zachowaj post (tylko jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość głównie od mięsa;
  • Powstrzymaj się od telewizji, hałaśliwej muzyki;
  • Znajdź chwilę na skupienie i modlitwę o godz. 15.00. Ucałuj krzyż;
  • Weź udział w liturgii Męki Pańskiej. Osobiście też rozważ Janowy opis Męki Pańskiej;
  • Za adorację Krzyża w Wielki Piątek zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Św., wola zerwania z grzechem).