Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali.
abyście się wzajemnie miłowali.
CODZIENNA ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
Kaplica Adoracji:
1. etap: 7.30 - 9.00
2. etap: 15.00 - 17.30
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
Poniedziałek - 29. kwietnia
Chwal i błogosław, duszo moja, Pana
- Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła - Patronki Europy
Katarzyna Benincasa urodziła się w Sienie w roku 1347. Już od najmłodszych lat pragnęła doskonałości. Mając 16 lat przyjęła habit trzeciego zakonu św. Dominika. Pełna gorącej miłości Boga i bliźniego, przyczyniła się do utrwalenia pokoju pomiędzy miastami, stawała mocno w obronie praw i wolności papieża, popierała odnowę życia chrześcijańskiego. Jej dzieła zawierają głęboką doktrynę i są pełne ducha Bożego. Zmarła w roku 1380. Papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.
Dziś Dzień pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.
Msze święte:
- 7.00
- 18.00
Wtorek - 30. kwietnia
Niech wierni Twoi głoszą Twe królestwo
- Wspomnienie dowolne św. Piusa V, papieża
Michał Ghislieri urodził się koło miasta Alessandria w Italii w roku 1504. W Zakonie Dominikanów, do którego wstąpił, nauczał teologii. Potem został biskupem i kardynałem, a w roku 1566 papieżem. Podjął dzieło odnowy Kościoła wszczęte przez Sobór Trydencki, kładł wielki nacisk na szerzenie wiary i przeprowadził reformę liturgii. Zmarł dnia 1 maja 1572 roku.
Msze święte:
- 7.00
- 10.00
- 18.00
Majowe Intencje Apostolstwa Modlitwy
Intencja ogólna:
Aby odpowiedzialni za wymiar sprawiedliwości kierowali się zawsze uczciwością i prawym sumieniem;
Intencja misyjna:
Aby seminaria partykularne, zwłaszcza Kościołów misyjnych, formowały pasterzy według Serca Chrystusa, całkowicie oddanych głoszeniu Ewangelii;
Intencja parafialna:
Aby majowa modlitwa Maryjna była dla nas wsparciem w owocnym przygotowaniu i przeżyciu związanej z 1. Komunią Świętą naszej, ko-lejnej rocznicy tego wydarzenia oraz związanej z tym także uroczystości Bożego Ciała, nadto w potwierdzeniu wierności Krzyżowi Święte-mu, którego ikoną jest mający nawiedzić nas 24. maja, peregrynujący w archidiecezji wielkopiątkowy krzyż bł. Jana Pawła II.
Środa - 01. maja
Idźmy z radością na spotkanie Pana
- Wspomnienie dowolne św. Józefa Rzemieślnika
Dziś, po raz drugi dzień radości i wdzięczności za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Włączmy tę intencję do swoich modlitw. Na zakończenie każdej Mszy św. wyśpiewajmy wspólne TE DEUM.
- 18.00 - Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Ojcze wszechmogący, Twój Syn dał nam Maryję, swoją Rodzicielkę, której sławny obraz czcimy, jako Matkę gotową nieustannie pomagać; + spraw, abyśmy gorliwie wypraszając Jej macierzyńską pomoc, * nieustannie doznawali owoców Twojego Odkupienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Korzystając z troskliwej opieki Matki Bożej, uczymy się wrażliwości na potrzeby naszych bliźnich. Wyrazem tej troski jest m.in. gest ofiary. Taca zbierana podczas Mszy św. „nowennowej” przeznaczona jest na cele charytatywne.
- 21.00 - APEL JASNOGÓRSKI
Msze święte:
- 7.00
- 18.00
Czwartek - 02. maja
Pośród narodów głoście chwałę Pana
- Wspomnienie obowiązkowe św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
Atanazy (grec. athanasia => nieśmiertelność) urodził się w 295 r. w Aleksandrii. W młodym wieku żył w odosobnieniu na pustyni egipskiej, gdzie spotkał św. Antoniego Pustelnika, swego mistrza. W 319 r. przyjął diakonat. Jako sekretarz biskupa Aleksandra brał udział w synodzie w Nicei (325) i przyczynił się do potępienia arian. Później został metropolitą Aleksandrii. Walka arian z Kościołem, w którą włączali się kolejni cesarze, rzuciła głęboki cień na życie i pasterzowanie Atanazego. Pięciokrotnie był zmuszany przez kolejnych władców do opuszczenia Aleksandrii i przebywania na wygnaniu. Trewir, Rzym, pustynia – były miejscami jego 17-letniej banicji. Atanazy głosił chrześcijaństwo w Etiopii i Arabii. Był znakomitym kaznodzieją oraz wybitnym teologiem. Zmarł w nocy z 02. na 03. maja 373 r. Po-zostawił traktaty. W Żywocie św. Antoniego dał podwaliny pod koncepcje życia zakonnego. W ikonografii św. Atanazy przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub ortodoksyjnego. Czasami jako kardynał albo mnich. Jego atrybutami są: łódka, rylec, zwój.
DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ
DZIEŃ POLONII
Apelujemy i zachęcamy wszystkich do wywieszenia flag narodowych!
UWAGA!
- 16.00 - SPOWIEDŹ ŚWIĘTA RODZIN KOMUNIJNYCH!
- Zatroszczmy się, aby pierwsza spowiedź św. naszych dzieci stała się okazją do zatroskania o naszą, własną jedność z Bogiem. Zapraszamy wszystkich do spotkania z Chrystusem przebaczającym i jednającym nas z Bogiem w Jego Kościele.
- 21.00 - APEL JASNOGÓRSKI
Msze święte:
- 7.00
- 18.00
Piątek - 03. maja
Tyś wielką chlubą naszego narodu
- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
03. maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.
Święto wyraża wiarę Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przy-kładem może być „Bogurodzica”, najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.
Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.
Święto wyraża wiarę Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przy-kładem może być „Bogurodzica”, najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.
UWAGA!
W dniu dzisiejszym Parafia nasza przeżywa uroczystość 1. Komunii Św. I owszem jest to wielkie święto dla 51. Rodzin, ale nie tylko. Bowiem, jak sugerowaliśmy zapraszając do wspólnego przeżycia NOWENNY przygotowującej do dzisiejszej uroczystości, jest to też dzień rocznicy naszej 1. Komunii św.;
- 10.30 - UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚW.
Na wszystkich Mszach św., tj. o 7.30; 9.00; 10.30 – komunijna i o 18.00 oraz podczas nabożeństwa majowego odnawiać będziemy MILENIJNY AKT ODDANIA POLSKI MATCE BOŻEJ;
- 16.30 - Nabożeństwo majowe
- Ponieważ nabożeństwo majowe jest częścią uroczystości Pierwszej Komunii św.,
- 18.00 - Msza św. młodych
- Młodych naszej Parafii zapraszamy do współtworzenia także świątecznych Mszy św. o 18.00
- 21.00 - APEL JASNOGÓRSKI
WAŻNE!
Z racji na przypadającą dziś, w piątek, 03. maja, uroczystość 1. Komunii Św., odwiedziny chorych z comiesięczną posługą sakramentalną przenosimy na jutro, tj. na sobotę, 04. maja br.
Msze święte:
- 7.30
- 9.00
- 10.30
- 16.30 - Nabożeństwo majowe
- 18.00
- 21.00 - Apel Jasnogórski
Sobota - 04. maja
Niech cała ziemia chwali swego Pana
- Wspomnienie obowiązkowe św. Floriana, męczennika
Florian (łac. florus => kwitnący). Był urzędnikiem (oficerem) w pogranicznej prowincji NORICUM. Kiedy cesarz DIOKLECJAN (284-305) rozpoczął prześladowanie Kościoła, Florian pocieszał i umacniał chrześcijan. Został aresztowany wraz z 40. żołnierzami, a gdy odmówił złożenia ofiary pogańskim bogom, poddano go torturom. Ponieważ nadal trwał niezłomnie przy wyznawaniu wiary, zawieszono mu kamień na szyi i utopiono w rzece ENNS (Austria). Stało się to dnia 04. maja 304 roku. Z czasem na jego grobie wybudowano kościół. Do Polski relikwie św. Floriana sprowadzono na prośbę Kazimierza Sprawiedliwego w 1184. Umieszczono je w Krakowie w specjalnie zbudowanym na ten cel kościele na Kleparzu. Gdy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Patron Austrii, Bolonii i Krakowa; ponadto hutników, strażaków i kominiarzy. W ikonografii przed-stawiany jest jako oficer rzymski z naczyniem gaszący pożar. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja. Przysłowie ludowe głosi: Kiedy poleje na Floriana, potrwa jeszcze jakiś czas pogoda zakichana.
WAŻNE!
Od dzisiejszego dnia rozpoczyna się tzw. Biały Tydzień Rodzin dzieci komunijnych. Zapraszamy i liczymy na udział w nim wszystkich przeżywających kolejną rocznicę swojej 1. Komunii Św.; - 9.00 - Odwiedziny chorych z comiesięczną posługą sakramentalną
- 9.00 - COMIESIĘCZNY DZIEŃ SKUPIENIA WSPÓLNOT POBOŻNYCH
- 12.00 - Spotkanie Służby Liturgicznej Ołtarza - ministrantów
- 18.00 - Msza św. Rodziców, Rodzin, Wychowawców i Nauczycieli DZIECI KOMUNIJNYCH
Msze święte:
- 7.00
- 9.00 - Dzień Skupienia Wspólnot Pobożnych
- 18.00
- 19.00 - Szpital
VI Niedziela Wielkanocna - 05. maja
Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże
Cierpliwość jest towarzyszem mądrości
- 17.30 - Nabożeństwo Majowe
- 18.00 - Msza św. młodych
- ok. 19.00 - KATECHEZA (PRZED)MAŁŻEŃSKA
- Sala katechetyczna nr 1.
Msze święte:
- 7.30
- 9.00
- 10.30
- 12.00
- 18.00
- 20.00