UROCZYSTOŚĆ ODPUSTU PARAFIALNEGO
Świętego Jerzego, męczennika
Jerzy pochodził z Liddy (Azja Mniejsza). Zachowały się o nim nikłe dane biograficzne, jednak są bardzo liczne i wczesne dowody kultu Świętego. Jego ojcem miał być Pers - Geroncjusz. Syn miał być uproszony przez rodziców w późnej ich starości długą modlitwą. Jerzy jako ochotnik wstąpił do legionów rzymskich. Doszedł do rangi wyższego oficera (trybuna?). Podczas prześladowań za czasów Dioklecjana jako chrześcijanin odmówił złożenia ofiary bóstwom rzymskim (305?). Rozdał wcześniej całą swą majętność ubogim. Poddano go okrutnym i długim męczarniom - według niektórych tekstów trwały one aż 7 lat. Przybijano go do krzyża, torturowano na katowskim kole. Umęczono go w Diospolis na terenie Palestyny.
Okrucieństwo zastosowane wobec św. Jerzego musiało być wyjątkowe, skoro wśród tak ogromnej liczby męczenników, którzy wówczas zginęli za wiarę, jemu nadano tytuł Wielkiego Męczennika. Kult jego na Wschodzie był tak popularny, że zajmował pierwsze miejsce po Najświętszej Pannie Maryi i św. Michale. W samym Egipcie i na Cyprze wzniesiono ku jego czci 60 kościołów, a nie było ani jednej świątyni bez jego wizerunku. W Jerozolimie już w wieku IV istniał kościół, a od wieku VI również klasztor ku jego czci. Podobny kościół i klasztor powstały w wieku VI w Jerycho. W Etiopii (Abisynii) do dzisiaj kult jego jest bardzo żywy. Na Kaukazie cała prowincja otrzymała jego nazwę (Georgia-Gruzja). Do kultu i legendy o Świętym przyczyniły się wyprawy krzyżowe, z których jedna stacjonowała pod Liddą. Za swego patrona uznają go: Anglia, Holandia, Niemcy, Szwecja, Litwa i Bośnia; archidiecezja białostocka i wileńska oraz diecezja pińska; m. in. miasta: Ferrara i Neapol. Pod wezwaniem św. Jerzego powstało wiele bractw rycerskich oraz zgromadzeń zakonnych. Stał się patronem rycerzy, żołnierzy, ludzi mających związek z bronią i walką - rusznikarzy, zbrojmistrzów, puszkarzy, kawalerzystów, wojsk pancernych, a także rolników, skautów i harcerzy. Jest orędownikiem podczas epidemii oraz w chorobach skóry i trądu.
W ikonografii Święty ukazywany jest w krótkiej tunice jako rycerz na koniu zabijający smoka. Jego atrybutami są: anioł z wieńcem laurowym lub z koroną, baranek, biała chorągiew lub lanca z czerwonym krzyżem, koń, palma męczeństwa oraz m. in. przedmioty jego męki - gwoździe, kamień młyński i koło, miecz, smok u stóp, smok zabity.
- 18.00 - UROCZYSTOŚĆ ODPUSTU PARAFIALNEGO
Mszy św. odpustowej przewodniczył będzie
Rektor P.W.T. we Wrocławiu
Ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko
Uroczystość odpustu parafialnego ku czci św. Jerzego, męczennika jest też dla nas, całej Parafii, dniem inauguracji
NOWENNY PRZYGOTOWUJĄCEJ DO 1. KOMUNII ŚWIĘTEJ.
Nie jest to oczywiście czas ważny tylko dla Rodzin przygotowujących swe dzieci do Pierwszej spowiedzi i Komunii świętej.
Jest też czas równie ważny dla nas wszystkich stanowiących tutejszą Rodzinę Parafialną a w naturalny sposób przeżywających każdego 03. maja, rocznicę swojej pierwszej Komunii świętej. I nie chodzi tu tylko o pytanie: która to z kolei rocznica naszej 1. Komunii św.? Ale raczej o to: jak ta Komunia z Chrystusem trwa?
Szukając odpowiedzi na te i podobne pytania, zapraszamy wszystkich do:
- udziału w codziennej Mszy św.;
- udziału w Adoracji Najświętszego Sakramentu;
- przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania;
- codziennej modlitwy dziękczynienia za dar Komunii św. i tych, wszystkich, którzy nas do Niej doprowadzili i w Niej nas utwierdzają.