LIST REKTORA


LIST REKTORA I SENATU
PAPIESKIEGO WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO WE WROCŁAWIU
NA BOŻE NARODZENIE 2012

         W drugim dniu Uroczystości Narodzenia Pańskiego, kiedy nadal świętujemy wielką tajemnicę naszej wiary, że Syn Boży stał się człowiekiem i narodził się pośród nas, gromadzimy się przy ołtarzu, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu zbawczym, napełniającym nas mocą i radością. Chcemy w prostocie - jak rodzina rozradowana narodzinami syna – spotkać się by podziwiać cud nowego życia. Ale jest jeszcze inna radość, która przenika nas, jako ludzi wiary. Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił, trwający od 11 października, Rok Wiary. Ma to być rok odkrywania nowych znaczeń w starych formułach, rozsmakowania się w dobrze znanych prawdach i pogłębienia relacji z Tym, który się objawia w dziejach i w naszym życiu.
          Uroczystość Narodzenia Pańskiego, która przypomina i uobecnia Tajemnicę Wcielenia, jest pierwszą w kalendarzu Roku Wiary próbą naszej wiary. Od dziesięcioleci obserwujemy powolny, ale konsekwentnie przeprowadzany proces odchodzenia od Misterium, zamieniania go w lekką, przyjemną opowieść, budującą jedynie miłą atmosferę obsypywania dzieci czułością i prezentami. Toniemy wręcz w tzw. oprawie bożonarodzeniowej. Bezpośrednio po wspomnieniu naszych bliskich zmarłych – 2 listopada – cały świat rozświetla się choinkowymi lampkami i melodyjkami utworów muzyki rozrywkowej, nie mającymi nic wspólnego z oczekiwaniem, z tęsknotą, z nasłuchiwaniem, do których zachęca Kościół wkraczając w okres Adwentu.
           Nasłuchiwanie, oczekiwanie, tęsknota są bardzo potrzebne. Tajemnica Wcielenia Boga jest niepojęta i trudna. Jeżeli zamienia się ją na nierozumne rozbawienie, odbiera się jej smak i głębię, odbiera się jej znaczenie. Tajemnica ma to do siebie, że nie może zostać pojęta do końca. Pewne jej elementy Pan Bóg pozwala przenikać tym, którzy chcą Go poznawać, ale do końca pojąć się jej nie da. Jest to Tajemnica Boga, który obiecał swojemu ludowi ratunek. Ustami swoich proroków przez wieki zapowiadał nadejście Mesjasza, który miał wyzwolić ludzi z tego wszystkiego, co prowadzi do śmierci.
          W Boże Narodzenie milczenie i kontemplacja przemienia się w radość: Chrystus nam się narodził! Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania! „Niech do wszystkich dotrze echo wieści z Betlejem, którą Kościół katolicki głosi na wszystkich kontynentach, ponad wszelkimi granicami narodowości, języka i kultury. Syn Maryi Dziewicy narodził się dla wszystkich, jest Zbawicielem wszystkich”.
          W atmosferze głębokiej chrześcijańskiej radości piszemy do Was, Drodzy Przyjaciele Papieskiego Wydziału Teologicznego, by podzielić się z Kościołem Metropolii Wrocławskiej tym wszystkim, co zmieniło się, rozwinęło, a co nas trapi i w czym potrzebujemy pomocy. Jesteśmy Uczelnią wartości, mamy nieco odmienne cele niż inne uczelnie wrocławskie, choć znajdujemy wiele punktów wspólnych i współpracujemy na poziomie naukowym i badawczym. Naszą chlubą i wielką radością jest współpraca rektorów zrzeszonych w Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. W listopadzie rektorzy Kolegium wręczyli specjalną nagrodę w uznaniu zasług dla integracji środowiska akademickiego naszemu Wielkiemu Kanclerzowi, Arcybiskupowi Marianowi  Gołębiewskiemu – Metropolicie Wrocławskiemu, który troszczy się o to, by Wydział Teologiczny zajmował należne mu miejsce w środowisku naukowym Wrocławia i Dolnego Śląska.
           Uczelnia nasza rozrasta się, mimo dotykających środowisko skutków niżu demograficznego. Zachowując naszą odrębność od uczelni technicznych, artystycznych, humanistycznych, medycznych, ekonomicznych, staramy się być atrakcyjni. Od października, oprócz studiów teologicznych, kształcących w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, funkcjonuje nowy kierunek filozofia. Wielkim zainteresowaniem cieszą się nasze studia podyplomowe: biblijne, komunikacja i dziennikarstwo, studia nad rodziną, turystyka biblijna. Prężnie rozwija się nasza szkoła języków biblijnych i nowożytnych, ale radujemy się także obecnością osób dojrzałych, licznie uczęszczających na zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych pogłębieniem znajomości prawd naszej wiary, szczególnie w Roku Wiary, do zastanowienia się nad podjęciem studiów teologicznych. Zapraszam studentów w każdym wieku i stanie. Nasza oferta dydaktyczna jest szeroka i skierowana jest nie tylko do młodych mężczyzn, którzy poprzez naukę w Seminarium Duchownym przygotowują się do kapłaństwa. Skierowana jest ona do wszystkich, pragnących studiować teologię – naukę o Bogu, który chce być poznany i kochany. A także filozofię, która jest umiłowaniem mądrości. W naszych najbliższych planach jest uruchomienie od nowego roku akademickiego studiów pierwszego stopnia z pedagogiki.
             Refleksja nad wiarą, świadectwo życia wierzących oraz nowa ewangelizacja to trzy najważniejsze aspekty Roku Wiary. Kościół, wspominając dzisiaj św. Szczepana męczennika za wiarę, modli się za tych chrześcijan, którzy w XXI wieku codziennie składają ofiarę z życia za przynależność do Jezusa Chrystusa. Niech ich świadectwo i męczeństwo, staną się dla nas umocnieniem i zobowiązaniem do prawdziwego docenienia faktu, że żyjemy w kraju, w którym wyznawanie wiary w Boga jest coraz trudniejsze, ale ciągle legalne. Benedykt XVI pisze w liście ogłaszającym Rok Wiary, „Porta fidei”: „Właśnie w tej perspektywie Rok wiary powinien wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują w Katechizmie Kościoła Katolickiego swą systematyczną i organiczną syntezę. Staje się tutaj faktycznie widoczne bogactwo nauczania, jakie Kościół przyjął, strzegł i oferował na przestrzeni dwóch tysiącleci swej historii” (nr 11). Odnowa wiary potrzebuje zgłębienia tego, w co wierzy Kościół. Ale to nie wystarczy. Benedykt XVI podkreśla, że „znajomość treści, w które należy wierzyć nie wystarcza, jeżeli (…) serce, autentyczne sanktuarium człowieka, nie jest otwarte na łaskę, która pozwala mieć oczy, aby spoglądać na głębię i zrozumieć, że to, co zostało przepowiedziane jest Słowem Bożym” (nr 10). Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem, Ojcem, Synem i Duchem Świętym, który – jak poucza nas o tym sama Ewangelia – chce  zamieszkiwać w sercu człowieka.
           „Rok Wiary będzie również – stwierdza Benedykt XVI – okazją do wzmocnienia świadectwa miłosierdzia” (nr 14). Wszak wiara bez uczynków miłości jest martwa. Słowa Jezusa: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40), są dla chrześcijan nieustannym wezwaniem aby ponownie ofiarować tę miłość, którą On troszczy się o nas. W tym kontekście zwracam się z prośbą o wsparcie materialne Papieskiego Wydziału Teologicznego. Dotacja, którą otrzymujemy jako uczelnia wyższa nie pokrywa większości wydatków na utrzymanie bazy dydaktycznej, na remonty, konserwację budynków, na stypendia dla studentów w trudniejszej sytuacji życiowej. Wdzięczny za pomoc modlitewną i finansową, pragniemy zapewnić o modlitwie w intencji Darczyńców, zanoszonej przez duchownych pracowników naukowych Uczelni, studentów świeckich i alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Kształcimy nie tylko przyszłych duszpasterzy, katechetów i świeckich współpracowników Kościoła, ale nasi absolwenci pracują w wielu sektorach publicznych i prywatnych, wnosząc światło Ewangelii we wszystkie obszary swojej codzienności.
             Polecając się Waszej życzliwości z głębi serca pozdrawiamy, życząc wszelkich Łask od Nowonarodzonego.

 

Rektor i Senat Papieskiego Wydziału Teologicznego
we Wrocławiu

(zgodnie z decyzją J. E. Księdza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego powyższy list należy odczytać w czasie wszystkich Mszy św. 26 XII 2012 r.)